Breathwork

Conscious connected breathwork (dále jen breathwork) je zážitková dechová praxe, kde se snoubí spojené vědomé dýchání s hlasem vedenou a hudbou doprovázenou meditací.

Pro někoho to může být cesta sebepoznání, jiný v breathworku najde pomocníka k uvolnění stresu a napětí, zábavu, svět kouzel či zdroj své kreativity. Některým dalším napomáhá zpomalit, uvolnit a integrovat potlačené emoce, vynést na světlo ukryté, s určitou lehkostí nahlédnout do minulosti, napojit se na vlastní tělo a být v naprosté přítomnosti tady a teď, nebo naopak dostat se mimo tělo a prožít extatické zážitky, bezpodmínečnou lásku, či prožít znovuzrození a mnohé další.

Technika dechu

Při breathworku (CCB) využíváme techniky spojeného vědomého dýchání nebo-li kruhové vědomého dýchání, kdy spojujeme výdech s nádech a nádech s výdech. Nádech je aktivní vedený skrze srdce do celého těla, naopak výdech je lehký pasivní. Mezi nádechem a výdechem se nedělají pauzy, vzduch neustále cirkuluje dovnitř a ven. Dýchání je o něco málo rychlejší než přirozený rytmus dechu, ale určitě není rychlé.

Běžně nadechuje a vydechujeme nosem, ale základní technikou vědomého spojeného dýchání je dýchání otevřenými ústy. Tím se nám krásně otevírá celé tělo, především krční čakra. Druhou možností je nádech vedený nosem a výdech ústy. Za nejjemnější variantou lze považovat dýchání pouze nosem, proto je vhodné pro začátečníky nebo při kontraindikacích.

Při kruhovém vědomém dýchání nejde ani tak o rychlost, jako spíš o hloubku, jemnost a o spojování nádechu a výdechu. Před každým breathworkem si techniku vysvětlíme a vyzkoušíme.

Projevy

Při breathworku se mohou, ale nemusí, vyskytnou některé fyzické reakce těla, jako je rozlévání tepla či chladu po těle, vibrování těla nebo jeho částí, mravenčení končetin, ale i ztuhlost, někdy to může jít až do křečí ruku nebo nohou. V této situaci je dobré pokračovat v dýchání, věnovat onomu místo pozornost a dýchat do něho. Pokud cítíš, že je to příliš intenzivní, kdykoliv můžeš svůj dech zjemnit, zpomalit nebo se na chvíli vrátit k přirozenému dechu a diskomfort pozvolna ustoupí. Zároveň ale není potřeba se tomu nikterak bránit, spíš se uvolnit. Naše těla vědí, co my nevíme, a co už jsme dávno zapomněli. Breathwork je pak příležitost, nechat tělo konat, bez přílišného usměrňování mysli.

Mohou se začít také uvolňovat emoce v podobě lítostí, pláče, křiku, nebo naopak skrze smích, radost, slzy štěstí, zpěv či pohyb. Mohou přicházet i pocity absolutní přijetí, bezpodmínečné lásky či vzpomínky na zrození.

Během breathworku velmi často dochází k navození rozšířených stavů vědomí, které jsou studnicí informací o našem zdraví, psychice a skrývají obrovský transformační potenciál. Zpřístupňují se také specifické části mozku, ke kterým běžně nemáme přístup. Neobvykle nejsou tedy ani spirituální zážitky, v podobě napojení na sebe, na vesmír, Boha, Univerzum, matku Zemi, přírodu s jejími živly či rodovou linii.

Pestrost a škála prožitků z breathworku je nekonečná jako vesmír sám.

Příprava prostoru a vybavení

Před vlastním breathworkem si dopřej určitý čas na dosednutí a uvnitřnění. Najdi si klidné a tiché místo, kde si budeš moci pohodlně lehnout či sednout a ujisti se, že nebudeš ničím a nikým rušen či rušena. Zhasni světlo a vytvoř si přítmí, popřípadě použij masku na oči. Dobré je mít po ruce sklenici vody a před začátkem se napít. Hodit se bude určitě i deka na přikrytí, kapesníčky, zápisník, pero a pastelky. Pokud nosíš brýle sundej si je a ulož poblíž, nosíš-li čočky, klidně si je vyndej.

Pro maximální prožitek při online breathworku doporučuji použít kvalitní sluchátka či reproduktor. Důležité je i stabilní internetové připojení a aplikace ZOOM.

Vhodné je také pohodlné oblečení a poslední jídlo si dát minimálně 2 hodiny před začátktem sezení.

Vlastní průběh

Délka breathworku trvá přibližně 30-60 minut. Skupinové setkání je obvykle tématicky zaměřené, individuální sezení je daleko více šité na míru. Nicméně v obou případech můžeš pracovat se záměrem, který si dopředu promyslíš nebo se můžeš nechat vést.

Začít můžeš v leže na zádech s rukama volně podél těla, případně v sedě. Nejdříve se postupně rozdýcháváš a hledáš vlastní rytmus spojeného vědomého dechu. Jakmile ho objevíš, již není zapotřebí většího úsilí z tvé strany, stačí se nechat unášet vlastním dechem a hudbou. Po celou dobu ti budu držet prostor a provázet tě hlasem. Na závěr breathworku tě doprovodím zpět do přítomného okamžik k přirozenému dechu.

Omezení

Přestože breathwork je bezpečnou technikou dýchání, jsou zde jisté situace, při kterých je vhodné svou účast na sezení zvážit.

Takovými situacemi je především:

  • těhotenství (především I. a III. trimestr),
  • schizofrenie, bipolární, psychiatrické stavy, PDSD a těžké psychosomatické poruchy,
  • neléčený vysoký krevní tlak, aneurysma, glaukom a odchlípnutá sítnice,
  • epilepsie, záchvaty, cévní mozková příhoda a kardiovaskulární onemocnění,
  • diabetes, nekontrolované stavy štítné žlázy, osteoporóza,
  • nedávná operace či zákroky, akutní dýchací obtíže, při užívání léků na ředění krve nebo proti sražení krve.

Pokud se tě některá omezní týkají, je vhodné prodiskutovat situaci předem s facilitátorem, popř. s ošetřující lékařem a zvolit jemnou techniku dýchání nosem, tak aby to pro tebe bylo přínosné a zároveň bezpečné.

Upozornění

Terapeutický dech prováděj pouze pod vedení či za doprovodu certifikovaného facilitátora!

Breathwork a případné diskuse během sezení v žádném případě nenahrazují odbornou lékařskou péči a každý účastník je odpovědný za svoji vlastní zkušenost!

Sebepéče

Bezprostředně po breathworku je nejdůležitější mít dostatek času na úplný návrat a být k sobě laskavý/laskavá. Neplánovat si náročné aktivity a rozhodnutí, ale spíše relaxovat a dopřát si volnější režim po zbytek dne, případě i na několik následujících dní. Dýcháním se mohou otevřít nejrůznější téma, vzpomínky, trauma a spolu s nimi i celá škála emocí, které vyžadují pro svou integraci čas a prostor. Pociťovat můžeš únavu a přecitlivělost či naopak euforii, příliv energie, radosti, nekonečnou lásku. Mohou také přicházet nápady a spolu s ní i touha okamžitě vše měnit, třídit, rušit či pálit mosty. Dopřej si proto dostatek času, než uděláš zásadní rozhodnutí, ale zároveň vhledům věnuj svou pozornost, zviditelnily se z určitého důvodu.

Protože breathwork nás často dostává do změněných stavů vědomí a mimo tělo, je důležité se po sezení uzemňovat. Procházka bosýma nohama po trávě, čerstvý vzduch, příroda se všemi živly, horká koupel nebo naopak studená sprcha, něco dobrého k jídlu a pití, sex, tvořit rukama, zatančit si, zazpívat a další aktivity, které vrací vědomou pozornost zpět do těla, jsou pro to ideální.

Občas se breathworkem otevře téma, které je veliké, tak o něm mluv. A neboj se sdílet i na první pohled obyčejné věci. Každý breathwork není extatický, a přesto má svůj význam a hodnotu. Využít můžeš sdílení bezprostředně po sezení nebo i po něm. Zážitky, myšleny, vize, či slova si můžeš zapsat, namalovat či nakreslit a vracet se k nim později, neboť mají tendenci časem vyprchávat.

Můžeš mi rovněž napsat nebo poslat obrázek na e-mail: kouzlodechu@gmail.com. Budu moc vděčná i za zpětnou vazbu či reference.

Kdo jsem

Mé jméno je Šárka Lipovská a jsem Breathwork facilitátorka ve výcviku v mezinárodní škole Breathing Space. Jsem multipotencionálka, žena mnoha tváří a zálib, maminka 2 bytostí, milující manželka a minimalistka s láskou k přírodě, umění a dechu.